sobota, 21 października 2017

Indiana Jones i poszukiwacze wypadłego dysku



    Wczoraj po raz kolejny obejrzałem powtórkę “Indiany Jonesa”. Tym razem była to “Ostatnia
Krucjata”. Jako wierny fan, wiadomo filmy o Indym znam
na pamięć. Dzięki temu mniej skupiałem się na fabule, bardziej 
na smaczkach, których to przecież w filmach o awanturniczym archeologu nie brakuje.
    Wiedziony ciekawością, sprawdziłem w necie, 
(a jakże) jakie są plany względem postaci. 
    No i oczywiście są, ale, czy jest prawdopodobieństwo, 
że wyjdzie z tego kolejny świetny Indiana Jones?
    Tu mam niestety spore wątpliwości...
    Po pierwsze wiek Harrisona Forda. Tak waśnie metryka odgrywa tu decydującą rolę. Bo czy fani filmów o Indym chcą śledzić jego złotą jesień? Nie przeszkadzali mi tak bardzo kosmici w “Królestwie Kryształowej Czaszki”, nie raziło omijające nieco fabularnie pozostałe części zakończenie i to, że antagoniści nie byli nazistami. To, co najbardziej raziło, to fakt, że głównym bohaterem był podstarzały amant, próbujący zachowywać się tak samo, jak trzydzieści lat wcześniej.
      I tu pojawia się ogromny problem twórców nowych części Idiany Jonesa (skąd wiadomo, że ma ich być więcej? Bo po co innego Disney wykupiłby prawa do postaci!). Przecież wszyscy fani serii wiedzą, że Indinom może być tylko jeden człowiek na ziemi! Cała reszta aktorów Henrego Jonesa jr. może co najwyżej po udawać. Ale cóż lata lecą, i nawet ten jeden jedyny niewiele przypomina wspomnianego archeologa. Podstarzałego Indiany widzowie już nie kupili w poprzedniej części. Postanowiłem przeanalizować, co też takiego może zrobić wytwórnia, żeby zarobić na Indiana Jonesie. Oto kilka pomysłów:

poniedziałek, 16 października 2017

Jak wskrzesić uceglony smartfon

   
    W zeszłym tygodniu omówiłem w jaki sposób można wgrać do smartfona nowy system operacyjny,
bez pomocy komputera.
        Cieszę się, że artykuł spotkał
się z tak entuzjastycznym przyjęciem. Wielu
z czytelników, postanowiło spróbować mojej metody, niestety nie wszystkim udało się przebrnąć obronną ręką  przez ten proces... Dlatego też dzisiaj zajmiemy
się naprawą telefonu po nieudanej aktualizacji.
     Tym razem potrzebować będziemy:
  - komputera
  - programu SP Flash Tool
  - sterowników od producenta do naszego modelu telefonu
  - Romu, pasującego do naszego telefonu z plikiem scatter
  - kabla do komunikacji smartfona z komputerem.
     Komputer najlepiej, żeby wyposażony był w system operacyjny z rodziny Windows. Narzędzie SP FlashTool jest wprawdzie napisane na javie i posiada też wersję linuxowom, ale kompilacja go na tej platformie jest daleko bardziej skomplikowana niż na windowsie, dlatego też polecam w tym wypadku raczej system firmy z Redmond.
   Program pobrać możemy spod tego adresu:

   https://spflashtool.com/

poniedziałek, 9 października 2017

Jak zmienić system operacyjny telefonu, bez komputera

       Przekopując internet można znaleźć setki porad jak zmienić oprogramowanie smartfona na nowsze. Cechą charakterystyczną ich wszystkich jest mnogość skomplikowanych procedur, które trzeba przeprowadzić przez programy, bądź sterowniki, zainstalowane  na PC-cie (tudzież laptopie).
       Zacząłem zastanawiać się nad tym, dlaczego nikt nie opracował sposobu załadowania nowego softu bezpośrednio do telefonu, bez konieczności użycia komputera.
       W tym artykule przedstawię procedurę, dzięki której wymieniłem w swoim Google Nexusie 4 stockowego (takiego, który pochodzi od producenta) androida 5.1 lollipop na wersję 7.1 Nugat. Wszystkie aplikacje, których używałem były darmowe, dzięki czemu nie poniosłem kosztów.
Google Nexus 4
 
 A teraz kilka słów ostrzeżenia: Pamiętaj, że każda operacja na oprogramowaniu grozi uszkodzeniem telefonu. Tak więc wszelkie operacje wykonywać będziesz na własną odpowiedzialność!

      A więc zaczynamy:
     Dla bezpieczeństwa warto zrobić kopię danych, a jeżeli jest możliwość to też buckup ROM-u. Podczas wprowadzania zmian oprogramowania, może pojawić się konieczność przywrócenia telefonu do ustawień fabrycznych, bądź przeprowadzenia czyszczenia pamięci. Znaleźć też istotne informacje na temat telefonu. To jest architektura procesora, wielkość pamięci RAM oraz ilość dostępnego na karcie sd miejsca.