wtorek, 18 lipca 2017

O Smartfonach...





Po komputerach i laptopach czas na urządzenia przenośne. dzisiaj zajmiemy się smartfonami.



Witam! 
Poprzednio omówiliśmy ogólne zasady, na jakich działają wyprzedaże i promocje, oraz po krutce powiedzieliśmy sobie o kryteriach, jakimi należy się  kierować przy zakupie komputera. Dodam jeszcze, że do sprawdzenia interesujących nas parametrów nie zawsze potrzebny będzie sprzedawca. Zazwyczaj sieci handlowe umieszczają przy sprzęcie  tabliczki, zawierają one większość interesujących nas  informacji. Pozostałe można znaleźć bezpośrednio na urządzeniu. Są to wszystkie te śmieszne, kolorowe naklejki,  którymi komputer jest ozdobiony.                Na czerwono zaznaczone nalepki z opisem.          
                                                                                                                                                                                                                                                             

Dzisiaj zajmiemy się smartfonami.
 Omówimy krótko co to takiego i jak wyszukiwać odpowiadające nam pod względem możliwości urządzenie. 
   Tak jak w przypadku komputerów pierwsze kryterium, jakim się będziemy kierowa to, do czego wykorzystamy sprzęt. Jeżeli chcemy mieć funkcjonalny aparat telefoniczny z długo trzymająca baterią i używać go jedynie do rozmów telefonicznych, sms -ów i mms -ów, to wystarczy nam zwykła tradycyjna komórka z klawiaturą numeryczną. 
  Jeżeli jednak chcemy mieć coś, co pozwoli  pograć, umożliwi odebranie e-maila czy w miarę wygodne korzystanie z witryn internetowych z wiadomościami to już potrzebny będzie dość nowoczesny sprzęt z androidem 5.1 i wyższymi, windowsem 8.1 czy IOS 10, bądź wyższe.  
Podstawowe parametry techniczne, na jakie należy zwrócić uwagę to: 
  Procesor. Obecnie rzadko się zdarza, żeby cpu posiadało mniej niż dwa rdzenie. Zazwyczaj dwurdzeniówki oznaczone są jako "dual core" bądź w nazwie posiadają "core duo". Nowsza generacja procesorów posiada cztery rdzenie. Te w opisie bądź nazwie mają skrót "quad core". Coraz więcej urządzeń wyposażone jest w ośmiordzeniowe procesory. Te zwykle posiadają przedrostek "oocta". W nowoczesnych smartwonach z najwyższej pułki spotkać można też procesory z większą ilością rdzeni od dwunastu do szesnastu. Na urządzenia uzbrojone w taki sprzęt przeznaczyć jednak trzeba by było tyle, co na niezłej klasy laptop.   Więc do standardowych zastosowań takich jak portale społecznościowe witryny informacyjne, czy przeglądanie filmów wystarczają procesory cztero i ośmiordzeniowe.   
Następnym parametrem jest, jak w komputerach wielkość pamięci operacyjnej RAM. W odróżnieniu jednak od laptopów i PC-tów w smartfonach nie ma możliwości rozszerzenia wielkości tego elementu. Jest wiele aparatów telefonicznych posiadających obecnie 512 MG RAM. Obecnie jest to jednak trochę mało, nawet, żeby płynnie korzystać z internetu.  Zasadniczo, na chwilę obecną 1GB pamięci operacyjnej wystarcza do śledzenia wiadomości, obejrzenia od czasu do czasu filmu, sprawdzenia maila czy zagrania w większość dostępnych na urządzenia mobilne gier. Jednak, jeśli zakładamy, że z danym sprzętem spędzimy najbliższych kilka lat, a głównym jego zdaniem mają być gry i internet to lepiej poszukać modelu, który ma co najmniej 2 GB RAM, to pomoże oszczędzić nam frustracji, jakie się wiążą z wciąż przycinającym się telefonem.  
  Następną istotną sprawą jest pojemność wewnętrznej przestrzeni. Producenci zwykli podawać, że np. urządzenie posiada 8 GB wbudowanej pamięci. Zapominają jednak doda, że od obszaru tego należy odjąć: miejsce na system, przestrzeń wydzieloną na tzw kartę pamięci, czy zarezerwowaną dla SWAP. Po odliczeniu tych wszystkich rzeczy okazuje się zazwyczaj, że na aplikacje pozostaje się około 2-4 GB powierzchni, a nie rzadko bywa tego miejsca mniej. Co zrobić, by to sprawdzić? Jeżeli urządzenie na półce sklepowej jest aktywne można spróbować wejść w ustawienia, poszukać zakładkę "urządzenie" bądź "ogólne" w zależności od systemu. Znaleźć tam rubrykę "Pamięć". Ilość dostępnego miejsca na aplikacje znajduje się w rubryce "Pamięć Wewnętrzna, Wolne". W różnych urządzeniach może się to trochę inaczej nazywać, tym niemniej zawsze parametr dostępnej dla programów pamięci będzie w pobliżu nazwy ze słowem "Aplikacja".  
  Co jeszcze? A no, chyba w przypadku przenośnego urządzenia do rozmów najważniejsze: czas działania baterii. Przeciętna pojemność baterii z smartfonie to 2000 mAh (miliamperogodziny). Wiadomo, że im pojemniejszy akumulatorek, tym lepiej. Ale tak naprawdę to, ile czasu nasz telefon będzie działał od jednego ładowania do drugiego, zależy od bardzo wielu czynników takich jak: szybkość procesora, ilość RAM, wielkość i rodzaj matrycy (im większy ekranik tym większe zużycie energii). Nie bez znaczenia jest też to, do czego używamy smartfona. Jeżeli tylko i wyłącznie jako telefon to bateria będzie znacznie dłużej trzymać, niż wówczas, kiedy bawimy się grami i aplikacjami. Jest taka niepisana zasada, że im droższe urządzenie tym wytrzymalsza bateria. Najczęściej też smartfony uznawane za firmowe wytrzymują dłużej aniżeli te tanich marek. 
  Wyposażenie dodatkowe: współczesny telefon powinien zawierać: obsługę formatów (MPG4, mp3, avi, H.263, H.264, prócz tego warto jeszcze mieć: AAC, AAC+, eAAC WAV, AMR itp.). Ponadto standardem stały się: aparat fotograficzny kamerka do video rozmów, slot na kartę micro sd, radio, bluetooth, wifi, mini USB, mile widziany hotspot, czyli możliwość podłączenia telefonu jako modem do laptopa poprzez wifi. Modem wbudowany obsługujący co najmniej zakres 3G, a najlepiej LTE lub 4G jak kto woli. W ofercie producentów jest sprzęt który może również posiadać: videodzwonki i tuner DVB. O ile mi wiadomo nikt jeszcze nie wymyślił smartfona, który by stepował, gwizdał i podawał herbatę. Ale technologia się rozwija... Któż wie, co będzie potrafił taki telefon za dziesięć dwadzieścia lat?    
 To tyle na dzisiaj. Życzę udanych zakupów! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz