poniedziałek, 16 października 2017

Jak wskrzesić uceglony smartfon

   
    W zeszłym tygodniu omówiłem w jaki sposób można wgrać do smartfona nowy system operacyjny,
bez pomocy komputera.
        Cieszę się, że artykuł spotkał
się z tak entuzjastycznym przyjęciem. Wielu
z czytelników, postanowiło spróbować mojej metody, niestety nie wszystkim udało się przebrnąć obronną ręką  przez ten proces... Dlatego też dzisiaj zajmiemy
się naprawą telefonu po nieudanej aktualizacji.
     Tym razem potrzebować będziemy:
  - komputera
  - programu SP Flash Tool
  - sterowników od producenta do naszego modelu telefonu
  - Romu, pasującego do naszego telefonu z plikiem scatter
  - kabla do komunikacji smartfona z komputerem.
     Komputer najlepiej, żeby wyposażony był w system operacyjny z rodziny Windows. Narzędzie SP FlashTool jest wprawdzie napisane na javie i posiada też wersję linuxowom, ale kompilacja go na tej platformie jest daleko bardziej skomplikowana niż na windowsie, dlatego też polecam w tym wypadku raczej system firmy z Redmond.
   Program pobrać możemy spod tego adresu:

   https://spflashtool.com/



      Po ściągnięciu wystarczy jedynie wypakować program z archiwum w znanej lokalizacji.
      W następnej kolejności będziemy musieli znaleźć ROM do naszego telefonu. Po awarii, spowodowanej próbą flashowania (wgrywania nielicencjonowanego systemu operacyjnego) najlepiej wgrać system
od producenta.
Tak zwany stock ROM. Skąd go wziąć?
A no tu nie da się udzielić jednej, właściwej odpowiedzi dla wszystkich modeli telefonu.
Do takich, które są stale w produkcji, oprogramowanie powinno być na stronie producenta.
Do starszych modeli, takich, które nie są już produkowane sytuacja może być gorsza. Sugeruję zacząć od "wujka Googla". Warto też zajrzeć na XDA Devlopers   https://www.xda-developers.com/  i przejrzeć tematy związane z naszym urządzeniem.
      W niektórych przypadkach oryginalny ROM może być nieosiągalny, wówczas trzeba będzie poszukać takiego, który został zaopatrzony w plik scatter. Jest to ujęty w formacie txt zbiór wytycznych dla programów flashujących, takich  SP FlashTool.
      Drugą, niezbędną rzeczą, jaka będzie nam potrzebna, to sterownik do flashowania dla naszego urządzenia. Błądząc po rozmaitych forach, wcześniej, czy później powinniśmy trafić na zestaw plików i instrukcji, niezbędnych do wykonania naprawy.
       Wymaganych sterowników poszukać też można ręcznie. Poniżej przedstawione są opcje
dla najpopularniejszych producentów:

Steroniki USB do smartfonów:

     - Samsung; uniwersalne sterowniki USB ze strony producenta.
     - LG ze strony producenta, wyszukać nasz model telefonu. A następnie
"Pliki do pobrania/Aktualizacje
i sterowniki/Sterownik USB
     - HTC posiada niezbędne sterowniki
w pakiecie HTC Sync Manager.
     - Sony Xperia na stronie Sony w tabeli ze strownikami.
     - Motorola trzeba znaleźć pakiet Motorola Device Manager, który powinien po zainstalowaniu dodać brakujące sterowniki USB.
     - Nexus steroniki znajdują się na stronie Googla.

   Dla tych, którzy nie znajdą wymaganych sterowników do swoich urządzeń na stronach producentów pozostaje prześledzić wskazówki z forów. Zwykle pojawia się w końcu odnośnik
do położenia, z którego ściągniemy potrzebne pliki.
    Kiedy już zgromadzimy  oprogramowanie, możemy przystąpić do dzieła:
    Uruchamiamy program SP FlashTool. W zakładce "Download" szukamy przycisku z napisem "Scatter-Loading".
Tam wybieramy ścieżkę
do naszego, rozpakowanego ROM-u i pliku scatter. Po jego wybraniu program załaduje niezbędne pliki do pamięci podręcznej.
    Teraz należy wgrać sterowniki do smartfona.
    Po wgraniu "sterów" podpinamy telefon do komputera przez USB nie przejmując się, nawet, jeżeli wariuje.
     Kolejnym krokiem jest zrobienie formatu pamięci. W tym celu otwieramy zakładkę "Format". Znajdziemy tam kilka opcji. Na początek sugeruję zacząć od formatu z zaznaczoną opcją "Auto Format Flash" i "Format whole flash except Bootloader".
      Uwaga jeżeli prgram nie ruszy za  pierwszym razem, można wcisnąć "stop", jeszcze raz odpiąć  i podłączyć urządzeni kablem USB. Jeżeli to nie pomoże, to spróbować ponownie zainstalować sterowniki.
     Teraz program powinien zrobić format pamięci telefonu. Po zakończeniu wyświetli się komunikat o tym ,że operacja przebiegła pomyślnie. A nasz telefon nie będzie zdradzał żadnych oznak życia.
Ale w sytuacji, kiedy cały soft został usunięty to normalne.
     Czasem zamiast monitu o pomyślnym zakończeniu

     Teraz można jeszcze sprawdzić stan pamięci w telefonie. W SP FlashTool otwieramy zakładkę "Memory Test" Uruchamiamy skanowanie. W tym przypadku, jak i w poprzednim program może nie zadziałać, dlatego ponownie należy odłączyć i podpiąć telefon do kabla USB. Uruchamiamy test. Po zakończeniu, jeżeli wszystko działa jak należy wyświetli się komunikat  zakończeniu operacji.
    Może się też niestety zdarzyć, że zamiast komunikatu o zakończeniu  pracy wyświetla się informacja o błędzie. Wówczas warto wypróbować opcję z "Manual Format Flash". Zasadniczo proponuję nie robić nic, po za zaznaczeniem powyższej opcji.  Zazwyczaj to pomaga rozwiązać problem z formatowaniem.
 
Kiedy nasz smartfon został już wyczyszczony i sprawdzony, a jedyną oznaką jego życia jest charakterystyczny dźwięk wykrycia urządzenia przez windows, wracamy do zakładki "Download". W okienku wybieramy opcję "Download Only" wciskamy "Download" i czekamy aż instalator załaduje ROM do telefonu.
    Po wszystkim, pojawi się komunikat o zakończeniu operacji. Wówczas odpinamy telefon od kabla i uruchamiamy przyciskiem power.  Tu należy wykazać się cierpliwością. Soft po pierwszym uruchomieniu ładuje się nieco dłużej niż w trakcie użytkowania. Ekran startowy może stać 15-20 min. Dopiero po tym czasie można zacząć się martwić.
    Poprawnie sflaszowane urządzenie załaduje ROM i wyświetli się nam ekran z wyborem języka.  Potem już tylko uruchomić konto, usługi i cieszyć się naprawionym telefonem.

3 komentarze:

  1. Bardzo fajny artykuł, jest trochę zabawy, ale myśle, że warto.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przede wszystkim do naprawy telefonu najbardziej przydadzą się odpowiednie narzędzia. Dzięki nim dostaniecie się do wnętrza urządzenia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest to dość skomplikowane i zajmujące bardzo dużo czasu, ale myślę że warto.

    OdpowiedzUsuń