niedziela, 14 czerwca 2015

Tablet, czyli co?

   Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym jest tablet i do czego tak naprawdę służy.
Najprościej powiedzieć, że jest to przenośny komputer, zbudowany na bazie smartfona, którego główną zaletą jest posiadanie dużego ekranu. 
To taki mały laptop bez klawiatury fizycznej, za to z dotykowym ekranem.
   Tablety, w odróżnieniu od komputerów korzystają z ograniczonej liczby nośników wymiennych. Zasadniczo zdecydowana większość posiada jedynie slot (czyli wejście) na karty pamięci micro sd. Dzięki portowi mini USB, jest też możliwość podłączenia pendriva, ale nie w każdym urządzeniu da radę otworzyć pamięć flash. Dzięki USB tablety z łatwością komunikują się  z komputerami osobistymi.

  Właściwość ta przydatna jest głównie do przenoszenia filmów, zdjęć bądź muzyki. Można w ten sposób również wgrywać aplikacje, ale na ogół jest to zbyteczne. Większość oprogramowania znajdziemy we wbudowanych centrach oprogramowania, tzw. sklepach. Mimo, że istnieją też nieoficjalne aplikacje z programami, to jednak podstawowym źródłem oprogramowania jest ta wbudowana: Google Play, w przypadku Androida, Windows Phone w Lumiach oraz App Store w Ipadach. 
  Tablety żyją z internetu, dlatego, posiadają szerokie spektrum możliwości, jeżeli chodzi o łączenie z siecią.         Wszystkie mają wbudowane wifi. I tyle jeżeli chodzi o standard. W tanich urządzeniach z marketu nie uświadczymy zazwyczaj innej formy komunikacji z Internetem. Z reguły istnieje w nich możliwość podpięcia zewnętrznego modemu, ale powiedzmy, że to nie zawsze działa, bądź wymaga sporej wiedzy na temat konfiguracji systemu. 
Droższy sprzęt oprócz wspominanego wifi będzie posiadał wbudowany modem, na kartę sieci mobilnej. Obecnie najczęściej spotykane to: GSM, 3G, LTE (4G). Opcjonalnie w droższych urządzeniach pojawia się też Bluetooth. 
   Na co to komu...? 
  Ze względu na mobilność. Jeżeli lubimy mieć dostęp stale do sieci, a nie chce nam się dźwigać obszernego gabarytami laptopa, to takie małe płaskie urządzenie jest w sam raz. Jest też to rozwiązanie dla tych, których nie stać na zakup większego komputera, a potrzebują dostępu do Internetu. 
   Z uwagi na prostotę obsługi tablety często stają się własnością osób starszych, chcących dołączyć do globalnej sieci i wirtualnego świata. Prostota, w porównaniu z niską ceną sprawie, że zaopatrujemy często w tego typu urządzenia maluchy. Z reguły sklepy z aplikacjami oferują sporą ilość gier i zabaw dla najmłodszych.

  Czy tablet może zastąpić komputer? 
 
 Nie do końca. Z uwagi na różnice oprogramowania oraz możliwości techniczne. Nie wszystko, co na PC-tach da radę zrobić na urządzeniach mobilnych. W chwili obecnej większość specjalistycznych programów wymaga silniejszej platformy aniżeli tablet. Mysz i klawiatura daje szersze spektrum możliwości w opracowywaniu np. grafiki, map i projektów aniżeli palec. Po za tym na PC-ty powstaje wiele gier, których wymagania sprzętowe grubo przewyższają to, co oferują tablety. Pisanie dłuższych tekstów, czy  tworzenie prezentacji jest delikatnie rzecz ujmując "upierdliwe" na urządzeniach przenośnych. Istnieją aplikacje umożliwiające proste prace biurowe, lecz brak możliwości wykorzystania nośników (CD i DVD), stosunkowo mały ekran,  który w dodatku w trakcie pracy przesłania klawiatura sprawiają, że praca z tabletem bywa okropnie męcząca. A trudno dostępne funkcje potrafią nieźle sfrustrować. Częściowo ten stan może rozładować dokupiona klawiatura mechaniczna. Ułatwia pisanie, ale skutecznie blokuje jedyny port USB, co też nie należy do najwygodniejszych rozwiązań. Urządzenie to, jest raczej zabawką niż narzędziem. Do internetu, odtwarzania filmów oraz muzyki, sprzęt ten sprawdza się jak najbardziej. 
   Czym kierować się przy zakupie tabletu? Generalnie tymi samymi kryteriami, co przy smartfonach: Szybkością procesora, ilością pamięci RAM, pojemnością baterii. Ważny jest system oraz miejsce, dostępne na aplikacje. Wielkość pamięci wbudowanej.
  Odnośnie zakupu i wybierania.  W skrócie powtórzę to, co opisałem już w artykule pt. "O smartfonach...". Procesor co najmniej dwu - cztero rdzeniowy, RAM od 1GB wzwyż. Jak najwięcej miejsca na aplikacje. Informacji na ten temat z reguły próżno szukać u sprzedawcy. Powie on zapewne, że sprzęt ma "4GB" albo "8GB" albo więcej, gdyż tak podaje producent. Szkopuł w tym, że producenci chwalą się ogólną pojemnością pamięci, nie uprzedzając, że spora część tego obszaru zajęta jest przez system i wbudowane aplikacje, wydzielona na dane (filmy, muzyka zdjęcia), a tylko na niewielkim jej procencie da się instalować aplikacje.  Każdy posiadacz urządzenia z systemem android wcześniej czy później spotyka się z problemem braku miejsca na dysku. Tym problemem zajmiemy się innym razem. Jak sprawdzić, faktyczną ilość dostępnego miejsca? Analogicznie jak w smartfonach: Otwieramy "ustawienia" szukamy zakładki "urządzenie" w androidach serii 4.x bądź "ogólne" w serii 5.x. Szukamy rubryki "Pamieć" i "Pamięć Wewnętrzna". 
  Pojemność baterii: W niemarkowych urządzeniach z dolnej pułki zwykle pojemność akumulatora wynosi około 2500 mAh . Starcza to na jakieś trzy godziny aktywnego użytkowania. Jeżeli sprzęt ma działać dłużej, wówczas pojemność baterii powinna mieć co najmniej 3200 mAh. W niektórych modelach jest to nawet i 8000 mAh bądź więcej. 
  Przy zakupie warto zwrócić też uwagę na to,  jakie wyposażenie dodatkowe zamontowano do danego urządzenia. Modem, Bluetooth, oraz wejście HDMI to przydatne gadżety w sprzęcie mobilnym. Jeżeli planujemy wykorzystywać urządzenie do robienia fotografii, upewnijmy się, że na pokładzie posiada on porządny aparat i jest on zwrócony obiektywem na zewnątrz (wiele tabletów ma jedynie słabej rozdzielczości kamerki VGA, z przodu, do obsługi np Skype). 
  No i ostatnia rzecz, czyli wielkość matrycy i rozdzielczość.  
Pamiętać należy, że większa rozdzielczość to lepsza jakość obrazu. Przy małych, 7 calowych matrycach 1024x600 pikseli jest wystarczająca do w miarę poprawnego wyświetlania obrazu. Przy większych ekranach to już może być mało. Należy pamiętać, że matryce 8,9,10 calowe, będą posiadać większe piksele przy takiej samej rozdzielczości. Żeby obraz był tak samo wyraźny jak na 7" musi być więcej pikseli (wyższa rozdzielczość).  
  To by było na tyle. Mam nadzieję że te porady przydadzą się Wam podczas wyboru właściwego urządzenia. 
  Do Widzenia! 
   


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz