poniedziałek, 26 czerwca 2017

Jak kupować...? Komputer




Przez parę lat pracowałem 
w handlu, zajmując się szeroko pojętą elektroniką. 
W tym artykule przybliżę nieco zasady, jakimi należy kierować się podczas wyboru upragnionego laptopa, telewizora, sprzętu Hi-Fi, aparatu fotograficznego, 
czy smartfona.
Od czego zacząć?
Ano, promocje i wyprzedaże.
Szukając oszczędności często polujemy na tak zwane „okazje”. Jakkolwiek w samym szukaniu i korzystaniu z wyprzedaży nie ma nic złego, to warto jednak sprawdzić, dlaczego dana rzecz jest w tak niskiej cenie.
Czasem jest to „promocja” czyli czasowe opuszczenie ceny. Towary w tej kategorii najczęściej spełniają oczekiwane przez nas normy. Aczkolwiek też bywają wyjątki od reguły. Ponieważ promocyjna cena nie zawsze jest niższa od normalnej, bądź 
ta zwykła została mocno zawyżona tuż przed promocją. 
W tym wypadku warto skorzystać z porównywarek cen. Dzięki nim łatwo ustalimy, jaka jest względna, aktualna wartość danego towaru.
„Przeceny”, to inny typ okazji. Często towar idzie wówczas znacznie poniżej wartości.  Polegają na obniżaniu ceny produktu, który byle jak się sprzedaje. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Sprzęt był słaby, mało eksponowany, bądź pochodził 
od mało rozpoznawalnej marki. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić do której kategorii należy interesujący nas produkt.  Zdarza się, że pozostają w sklepach końcówki serii ( po naprawie, bądź wystawowe). Można to ustalić prosząc sprzedawcę o otwarcie pudełka. Warto wówczas sprawdzić, czy plomby są na swoim miejscu a śrubki i ich otoczenie nie noszą śladów zadrapań, świadczących o tym, że ktoś w środku grzebał. Dokładnie czytać opisy uszkodzeń, jakie powinny znajdować się przy towarze. Jeżeli takowego nie ma poprosić pracownika działu o dokładne sprawdzenie i podanie wad. Gdyż te które stwierdził sklep 
przed sprzedażą nie będą podlegały naprawie gwarancyjnej.
W przypadku sprzętu elektronicznego duże znaczenie mają też parametry techniczne: Więc pierwsze podstawowe pytanie powinno brzmieć „do czego chcemy wykorzystywać nasz nowy zakup?”.
Jeżeli będziemy chcieli pograć, pobawić się zaawansowaną grafiką to potrzebny nam do tego będzie sprzęt z górnej półki. Do, dajmy na to Internetu, mediów społecznościowych, muzyki, filmu starcza przeciętny sprzęt w średniej cenie, a często nawet 
ten tuż pod standardem.
A teraz gwóźdź programu: mianowicie na co konkretnie zwracać uwagą, wybierając konkretne urządzenie:
Marka. Te ze znanym logo znacznie cenowo będą odbiegać 
od pozostałych, powinny jednak gwarantować solidną jakość wykonania i bezproblemowe działanie, przy pozostałych 
o standardy użytkowania odsyłam do „wujka Gogla”. Opinię sprawdzić w kilku źródłach, tak dla bezpieczeństwa. A w sklepie jeszcze warto się dopytać, czy częste są zwroty towaru danej marki.
Dalej będzie już bardziej szczegółowo:


Komputery: najważniejsze parametry techniczne w przypadku PC-tów jak i laptopów to:






   Prędkość i ilość rdzeni procesora. W uproszczeniu im więcej literek po nazwie i numerku tym lepszy. Warto sprawdzić którą generację procesora obsługuje nasz przyszły zakup. Popularna encyklopedia internetowa pomoże w określeniu co jest najnowsze. Warto spojrzeć też na wielkość przestrzeni wymiany danych. W procesorach wielordzeniowych informacje na ten temat znajdują się pod parametrem „L”. najnowszy poziom to L3 od 8 do 12 MB. Nie bez znaczenia pozostaje magistrala, czyli prędkość wymiany informacji pomiędzy płytą główną a procesorem. Wartość w tym wypadku wyrażana jest w MHz. Nie opłaca się w tej chwili inwestować w procesory, które maja CPU poniżej 1000 MHz.


Prędkość i magistrala pamięci RAM. Pierwsze podawane jest GB bądź rzadziej już teraz w MB. Dla niewtajemniczonych 1024 MB = 1GB. Obecnie  standardem jest 4GB RAM na magistrali 1333 MHz dla laptopów i 2133 dla PC-tów. Prędkość magistrali określają także klasy: Obecnie popularnością cieszy się slot typu DDR3 1333-1666 MHz, Coraz powszechniejszy staje się jednak standard DDR 4 2133v - 2666 (raczej w PC-tach) Jakby nie było, pamięć RAM można dość łatwo powiększyć dokupując dodatkowe kości, bądź wymieniając stare, na większe. Tyczy to zarówno PC-tów, jak i laptopów.
Kolejnym parametrem technicznym, na jaki należy zwrócić uwagę to karta grafiki. Jeżeli chodzi o komputery są zasadniczo dwa rodzaje kart: zintegrowane i niezintegrowane. Te pierwsze są zwykle wbudowane w płytę główną i do działania wymagają przestrzeni operacyjnej, wydzielonej z RAM komputera a nierzadko też okupują część mocy obliczeniowej procesora. Drugie są autonomicznymi układami z własnym RAMem, procesorem, oraz chłodzeniem. Nie musze mówić, że ta druga grupa oferuje zwykle większy wachlarz możliwości, aniżeli zintegrowane. 

Przeciętna  karta graficzna do współczesnego PC-ta działa na magistrali PCI-express 16 (zdarzają się jednak też PCI – Express 3.0) posiada minimum 2 GB RAM DDR 5, taktowanie rdzenia powyżej 1000 MHZ a taktowanie pamięci od 5000 MHz wzwyż.


Trochę inaczej rzecz się ma z laptopami 
i notebookamia. 
W tego typu urządzeniach występują jedynie karty zintegrowane, bądź dedykowane. Wymiana układu graficznego 
nie wchodzi raczej w grę. Dlatego istotną sprawą jest wiedzieć do czego będziemy wykorzystywać sprzęt. Do pracy biurowej, przeglądania Internetu, oglądania filmów, 
czy słuchania muzyki zwykle wystarcza przeciętny notebook 
ze zintegrowaną kartą graficzną. Ciut więcej należałoby dołożyć, jeżeli na przykład lubimy robić kilka rzeczy na raz (np. słuchać muzyki wykonując jednocześnie prezentację w Excelu i śledząc dyskusję na forum). Wówczas lepiej zainwestować we sprzęt z kartą dedykowaną (czyli laptopowym odpowiednikiem kart niezintegrowanych). Z reguły karty te mają dość mizerną moc obliczeniową, ale odciążenie RAM-u i procesora na płycie głównej jest wyraźnie odczuwalne. Laptopy do gier to z kolei zupełnie inna bajka. Tak w kwestii parametrów jak i ceny. W tego typu sprzęcie montowane są najlepsze mobilne procesory, kości pamięci oraz karty dedykowane. Każda z wymienionych części, prócz wysokich parametrów posiada także wiele dodatkowych literek na końcu numeracji modelu (np. HQ, MQ, w przypadku procesorów Intela).
Kupując nowy komputer warto jeszcze zwrócić uwagę na zasilanie. Na tym elemencie zazwyczaj oceniają producenci budując sprzęt dla marketów. Jak rozpoznać takie urządzenie, dedykowane jednej z popularnych sieci handlowych? A no, producent zazwyczaj nie „chwali” się nim na swojej stronie. W przypadku PC-ta można pokusić się o zmianę zasilacza na mocniejszy, w laptopach to raczej niemożliwe.




Wyposażenie dodatkowe zwłaszcza w laptopach powinno zawierać WIFI, wejście na monitor VGA lub DVI. Kilka portów USB, warto, żeby chociaż jeden miał oznaczenie 3.0, rzadziej spotyka się HDMI, Bluetooth. No i rzecz jasna głośniki wbudowane, wejście na słuchawki i mikrofon.




Tyle na temat komputerów. W następnej części cyklu zajmiemy się smartfonami.    



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz