René Heller z Uniwersytetu McMaster i Johna Armstronga z Uniwersytetu Stanowego Webera opracowali wykaz cech, niezbędnych do określenia planety jako zdatnej do zamieszka. Co ciekawe zgodnie, ze stworzoną klasyfikacją nawet Ziemia nie spełnia wszystkich z 18 wymienionych warunków. Oznacza to, że być może na jednym z już odkrytych obiektów istnieją warunki dużo lepsze dla żywych organizmów niż ziemskie.
Większość astronomów szuka tzw. drugiej Ziemi wśród planet, które są podobne do naszej. Tymczasem bardzo możliwe, że świat pełen życia znacznie różni się od tego, co znamy.
Mars |
Obecnie pierwszą cechą, jaka ma określać przydatność planety do zamieszkania jest jej odległość od gwiazdy. Przyjmuje się że stanowi to tzw. ,,Strefę Życia”, gdzie nie jest ani z gorąco, ani za zimno. Heller założył, że obiekt musi spełniać jeszcze szereg innych warunków, abyśmy mogli się na niego przeprowadzić.
Cechy planety idealnej do życia:
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu McMaster obiekty zdatne do zamieszkania powinny wykazywać długotrwałą aktywność tektoniczną. Daje to możliwość zachowania obiegu dwutlenku węgla w przyrodzie. Do utrzymania życia planeta, bądź księżych powinny mieć silne pole magnetyczne. Chroni ono przed wiatrem słonecznym i promieniowaniem kosmicznym. Ta cecha, sprawia, że może nigdy nie dojść do terraformacji marsa, którego pole magnetyczne jest szczątkowe.
Duże znaczenie będzie miała grubość atmosfery. Od niej zależy ile ciepła będzie docierało do powierzchni obiektu kosmicznego.
Innymi czynnikami są stosunek ilości lądów do oceanów oraz głębokość zbiorników wodnych, które powinny być względnie płytkie, aby życie mogło się w nich rozwijać szybciej.
Od siebie dodałbym jeszcze potrzebę posiadania przez obiekt ciała niebieskiego, stabilizującego obrót planety. Ziemia ma na ten przykład Księżyc, oba ciała niebieskie tworzą układ, który zapobiega chybotaniu się planety i stabilizuje jej obrót.
Istotnym problemem we współczesnych poszukiwaniach nowych światów w kosmosie jest technologia; Naukowcy nie są w stanie stwierdzić, czy obserwowane ciało niebieskie posiada niezbędne do utrzymania życia cechy. Jedyne, co można określić, to masę, wielkość i skład chemiczny atmosfery. Istniejące współcześnie technologie nie dają możliwości, by stwierdzić, czy planeta posiada lądy oraz czy istnieje wokół niej pole magnetyczne.
Pomimo tych problemów naukowcy wyszukują wciąż nowe obiekty na których w przyszłości chcielibyśmy zamieszkać.
Najbliższy nam obiekt, który mógłby spełniać wymienione przez Hellera kryteria znajduje się 4,3roku świetlnego od Ziemi (jest to około 40 bilionów kilometrów). Planeta nosi nazwę ,,Alfa Centauri Bb”. Obecnie obiekt znajduje się zbyt blisko gwiazdy, prawdopodobnie jednak oddala się od niej. Dzięki temu powstaną na nim warunki idealne dla rozwoju życia.
W 2018 roku pracę ma rozpocząć teleskop Jamesa Webba. Dzięki wyposażeniu w najnowsze zdobycze techniczne będzie w stanie dogłębniej zbadać gwiazdy i ich otoczenie. Dzięki dodatkowym danym być może da radę określić lepiej warunki panujące na odległych planetach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz