W 2006 roku Chińczycy ukończyli budowę największej na świecie tamy. Zapora Trzech Przełomów kosztowała około 37 miliardów dolarów.Utworzyła ona sztuczny akwen wodny, który zajmuje powierzchnię 632 kilometrów kwadratowych i jest wypełniony 43 miliardami ton wody. Tama jest też hydroelektrownią, która rocznie produkuje 100 TWh energii.
Według specjalistów z NASA zgromadzenie tak dużej ilości wody w prowincji Hubei (tam bowiem znajduje się Zapora Trzech Przełomów) wydatnie wpływa na oś obrotu Ziemi. Zgodnie z ustaleniami amerykańskich ekspertów. W wyniku powstania tamy oś naszej planety przesunęła się o 2 centymetry.
Jest to może niedużo, ale ma wydatny wpływ na pogodę całego globu. Nachylenie osi obrotu definiuje klimat i odpowiada za występowanie pór roku.
Według obliczeń Zapora Trzech Przełomów wydłużyła o 0,06 mikrosekundy ziemską dobę.
Zmianie uległy też temperatury w pobliżu tamy. Odpowiedzialne za to jest prawdopodobnie parowanie wody. Powstające nad akwenem chmury blokują promienie słoneczne.
Dodatkowo nacisk na skorupę ziemską 43 miliardów ton wody może poważnie nadwyrężyć w danym miejscu skorupę ziemską, co przyniesie perturbacje sejsmiczne w postaci trzęsień ziemi.
Władze Chin ostrzeżenia naukowców traktują poważnie. Trzęsienie ziemi mogłoby uszkodzić tamę i spowodować zalanie ogromnych połaci ziemi. Z pobliskich terenów wysiedlono ponad 100 tyś. mieszkańców.
Choć zyski płynące z powstającego tam prądu są duże, to zbudowanie tak dużego zbiornika poważnie zachwiało całą planetą. Wszelkie zmiany kąta nachylenia Ziemi w przyszłości będą miały wpływ na pogodę całego świata.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz