poniedziałek, 13 lipca 2015

Konwersja plików.

  Coś z czym często się spotykamy. Co zrobić, kiedy na przykład pracodawca żąda raportu w PDF - ie a my mamy wszystko w docx? Albo przysłana praca dyplomowa jest nieczytelna i brakuje wykresów,ponieważ są w niewłaściwym formacie?  
   Najprościej użyć Linuxa. Z reguły każda jego dystrybucja wyposażona jest w podstawowe narzędzia do pracy biurowej, konwersja plików tekstowych i graficznych to dla niego żaden problem. Najpopularniejsze dystrybucje to: KDE, Ubuntu, LXDE, Debian.  ich wadach i zaletach poczyta poczytać możecie w artykule "Jak nie Windows to co?", który znajduje się pod tym linkiem: http://danitheprince.blogspot.com/2015/07/jak-nie-windows-to-co.html . 
   Jeżeli nie chcemy Linuxa instalować na dysku, można wykorzystać Live CD. Knoppix jest najbardziej kompletnym, jeżeli chodzi o wbudowane oprogramowanie. 
    Aplikacji, które omówimy pokrótce posiadają również wersję na Winows i Mac - OS X, problemem tu może być jedynie dotarcie do strony, z której da się programy ściągnąć bez dodatkowych śmieci. Ale i temu spróbujemy zaradzić. 
       Więc po kolei: 
Libreoffice writer rozwiąże nasze problemy, jeżeli chodzi o zapis tekstu. To jedna z najlepiej wyposażonych w rozmaite formaty aplikacji dostępnych za darmo. 
    Pominę tu większość podstawowych zastosowań Writera. Jest to typowy edytor tekstu, służący do sporządzania tekstów, dokumentów, prac dyplomowych, magisterskich i  tym podobnych rzeczy. Funkcjonalność ma zbliżoną do Office Worlda. Zbiór podstawowych narzędzi niemal zbieżny.  prócz typowo worldowskich (doc, docx, obsługuje też odt, ott, html, txt, rtf, i kilka innych. 
   Posiada jeszcze jedną zaletę -
mianowicie potrafi eksportować dokumenty z powyższych formatów do pdf, czyli przekształcać w dokument odczytywany przez Readera lub inną, dowolna przeglądarkę dokumentów. 
    Drugą aplikacją, na jaką chciałbym zwrócić Państwa uwagę jest Gimp.
To prosty, funkcjonalny, darmowy edytor plików graficznych, który jak i libreoffice writer posiada szerokie spektrum formatów, w których zapisuje obraz. Przy pomocy tej aplikacji możemy edytować wszystkie graficzne typy plików rastrowych, takich jak png, jpg, gif pmg xhtml i wiele wiele innych. Ponadto otworzymy, po instalacji dodatkowych wtyczek obrazy w formacie svg (grafika wektorowa). 
   Tak jak w przypadku poprzedniej aplikacji powstrzymam się od szerokiego opisu Gimpa (nie chce mi się) powiem jedynie, ze posiada on znacznie więcej funkcji aniżeli Paint i nieznacznie jedynie ustępuje płatnemu Photoshop.  
   A teraz kilka przydatnych linków: 

adres strony domowej projektu Libreoffice:


A tak wygląda strona libreoffice download






adres domowy projektu Gimp:

http://www.gimp.org

A tak prezentuje się strona Gimpa. W dziale download znajdziecie program w wersji dla waszego systemu. 
  

2 komentarze: